دریاچه های گریت لیکس آمریکا که با عنوان دریاچه های بزرگ نیز شناخته می شوند، در واقع مجموعه ای متشکل از 5 دریاچه، به نام های میشیگان، انتاریو، هورون، سوپریور و ایری است. این دریاچه ها در نزدیکی مرز ایالات متحده و کانادا قرار دارند و به واسطه رودخانه سنت لوران به اقیانوس اطلس متصل می شوند. دریاچه های گریت لیکس، 244,106 کیلومتر مربع مساحت دارند؛ به همین دلیل از آنها به عنوان دریاچه های بزرگ آمریکا یاد می شود. در ادامه این مطلب از هلدینگ هلی ویزا، با ما همراه باشید تا شما را بطور کامل با دریاچه های گریت لیکس آمریکا آشنا کنیم.

تاریخچه دریاچه های گریت لیکس آمریکا

شکل گیری دریاچه های بزرگ آمریکا، به حدود 14000 سال پیش و عصر یخی برمی گردد. در حقیقت این دریاچه های مشهور و زیبا، در گذشته به دلیل فرسایش در بخشی از زمین و عقب نشینی صفحات یخی پدید آمده اند. آب دریاچه ها نیز حاصل از ذوب یخ ها می باشد. جالب است بدانید که امروزه اطراف دریاچه های گریت لیکس، با عنوان منطقه دریاچه های بزرگ شناخته می شوند. این دریاچه های پیوسته، از گذشته تا به امروز مرکز اصلی مهاجرت، ماهیگیری، حمل و نقل و تجارت و زیستگاه جانوران آبزی بوده اند‌.

معرفی دریاچه های گریت لیکس آمریکا

همانطور که پیش از این بیان کردیم، دریاچه های بزرگ آمریکا، از 5 دریاچه به هم پیوسته تشکیل شده اند. این دریاچه های آب شیرین، از نظر جغرافیایی در منطقه شرق میانی آمریکای شمالی واقع شده اند. اگرچه در تمام مطالب موجود دریاچه های گریت لیکس، 5 دریاچه را شامل می شوند، اما در واقع میتوان گفت که تنها 4 دریاچه در این منطقه وجود دارد؛ چرا که دو دریاچه هورون و میشیگان به واسطه مسیرهای آبی مکیناک، به یکدیگر اتصال دارند. آبراه این دریاچه ها یا GLW، امکان مسافرت آبی و کشتیرانی در منطقه را فراهم کرده اند.
دریاچه های گریت لیکس از این نظر که مساحت آنها 244106 کیلومتر مربع است، دریاچه های بزرگ آمریکا نامیده شده اند. اما اگر بخواهیم از نظر حجم آب آن را با سایر دریاچه های دیگر مقایسه کنیم، با حجم آبی 22671 کیلومتر مکعب، در رده دومین گروه دریاچه های بزرگ جهان جای می گیرند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دریاچه های پرآوازه، 21 درصد از کل آب شیرین جهان را در خود جای داده اند. برای آشنایی بیشتر با خصوصیات این دریاچه ها، یا ما همراه باشید.

• دریاچه سوپریور

عنوان بزرگترین دریاچه از دریاچه های بزرگ آمریکا، به سوپریور تعلق دارد‌. این دریاچه که از غرب با مینسوتا، از شمال با انتاریو و از جنوب با ایالت های میشیگان و ویسکانسین هم مرز می باشد، نزدیک به 10 درصد از کل آب های شیرین در جهان را در خود جای داده است.

• دریاچه میشیگان

دریاچه میشیگان با قرارگیری در بین دریاچه های گریت لیکس آمریکا، از نظر مساحت رتبه سوم و از نظر حجم آبی، عنوان دومین دریاچه را به خود اختصاص داده است. دریاچه میشیگان به دلیل سرگرمی ها و تفریحات متنوع، یکی از بهترین دریاچه های گریت لیکس بشمار می رود. این دریاچه زیبا از طریق آبراه مکیناک به دریاچه هورون راه دارد. اگر چه دریاچه هورون و میشیگان از نظر فنی دو دریاچه مجزا شناخته می شوند، اما از نظر هیدرولوژی یک دریاچه واحد شناخته می شوند.

• دریاچه هورون

یکی دیگر از دریاچه های گریت لیکس آمریکا، هورون نام دارد که از سمت شمال و شرق خود با استان انتاریو در کشور کانادا و از سمت غرب و جنوب با ایالت میشیگان کشور آمریکا، مرز مشترک دارد. جالب است بدانید که نام دریاچه برگرفته از نام یک جهانگرد فرانسوی است. دریاچه هورون از طریق آبراه ها به دریاچه میشیگان متصل شده است.

• دریاچه ایری

ایری، یکی از 5 دریاچه گریت لیکس است که از نظر مساحت سطح، در رده چهارم این دریاچه ها قرار دارد. زیرا در مقایسه با 4 دریاچه‌ دیگر، کم عمق ترین، کوچک ترین و جنوبی ترین آنها نیز می باشد. ایری همچنین خود به تنهایی یازدهمین دریاچه بزرگ جهان شناخته می شود. دریاچه ایری با تنوع بیولوژیکی نسبتا خوب، بطور دقیق در مرز کانادا و آمریکا قرار دارد. جالب است بدانید که عمیق ترین نقطه این دریاچه، تنها 64 متر می باشد.

• دریاچه انتاریو

انتاریو که از سمت غرب، جنوب غربی و شمال با استان انتاریو کانادا و از سمت جنوب و شرق با ایالت نیویورک هم مرز است، یکی دیگر از دریاچه های گریت لیکس آمریکا محسوب می شود. اگر به موج سواری علاقه دارید، بازدید از این دریاچه را در برنامه سفر خود به کشور آمریکا قرار دهید، زیرا دریاچه انتاریو بسیار مواج است. در خط ساحلی غرب و شمال دریاچه نیز، شهرهای تورنتو، کینگستون، همیلتون و میسیساگا قرار دارند.

جاذبه های مختلف در دریاچه های گریت لیکس آمریکا

دریاچه های بزرگ آمریکا، به دلیل برخورداری از ویژگی های برجسته و منحصربفرد، نقش مهمی در صنعت گردشگری این کشور ایفا می کنند. کشتیرانی، یکی از پایه های اصلی این صنعت را به خود اختصاص داده است. با رفتن به این دریاچه ها، کشتی های بادبانی، توجه شما را به خود جلب خواهند کرد. این کشتی ها خدمات مختلفی را به بازدیدکنندگان منطقه ارائه می دهند. ماهیگیری، کرجی سواری، شنا، کایاک سواری، موج سواری و قایقرانی قدرتی، برخی از تفریحات هیجان انگیزی هستند که با رفتن به بزرگترین دریاچه های آمریکا، می توانید از انجام آنها لذت ببرید.

سخن پایانی

دریاچه‌ های گریت لیکس آمریکا، امروزه به یک قطب گردشگری مهم در کشور آمریکا تبدیل شده اند. این دریاچه ها هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر جهان می باشند. اگر قصد دارید برای بازدید از دریاچه های بزرگ آمریکا به این کشور سفر کنید، پروسه اخذ ویزای خود را به هلدینگ هلی ویزا بسپارید. جهت دریافت مشاوره در رابطه با چگونگی اخذ ویزا، هزینه ها، شرایط و غیره، با کارشناسان مجموعه هلدینگ هلی ویزا تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

بهترین زمان بازدید از دریاچه‌ های گریت لیکس آمریکا کدام فصل از سال است؟

فصل تابستان، مناسب ترین زمان برای بازدید از این جاذبه گردشگری در کشور آمریکا است.

کدام یک از دریاچه‌ های گریت لیکس آمریکا ، حجم بیشتری از آب شیرین را در اختیار دارد؟

در بین 5 دریاچه، سوپریور بیش از دیگر دریاچه ها، حجم بیشتری از از آب شیرین را در خود جای داده است.

تفریحات هیجان انگیز در دریاچه های گریت لیکس کدامند؟

موج سواری، کایاک سواری، شنا، قایقرانی و ماهیگیری، از جمله تفریحات لذت بخش در دریاچه های بزرگ آمریکا هستند.