نیویورک، یکی از شهرهای معروف جهان در کشور آمریکا است که با نماد مجسمه‌ آزادی شناخته می‌ شود. مجسمه آزادی در این کشور یکی از معروف‌ ترین مجسمه‌ هایی است که توسط فرانسوی‌ ها در قرن نوزدهم میلادی ساخته شد. این مجسمه دارای ارتفاع ۹۳ متر است که در هنگام ساخت آن، از دست ‌اندرکاران مهندسین ایفل نیز استفاده شد. این مجسمه را میتوان یکی از نماد های گردشگری، نماد سیاسی و دموکراسی ایالات متحده‌ آمریکا دانست که داستان‌ های بسیاری در پس آن نهفته اند.
نیویورک یکی از اصلی‌ ترین مقصدهای گردشگری در کشور آمریکا است. این مجسمه در جزیره لیبرتی قرار گرفته و از معروفترین جاذبه‌ های دیدنی این ایالت بشمار می‌ رود. در ادامه با هلدینگ هلی ویزا همراه ما باشید تا اطلاعات کاملتری درباره مجسمه آزادی نیویورک در اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی با مجسمه آزادی نیویورک

مجسمه‌ آزادی شهر نیویورک، نماد سیاسی کشور آمریکا شناخته می‌ شود و از مشهورترین مجسمه‌ های جهان است که در قرن بیستم ساخته شد. مجسمه آزادی از محبوب‌ ترین جاذبه‌ های گردشگری این شهر است که نام آن را میتوان در فهرست میراث جهانی یونسکو مشاهده کرد. با توجه به تعریف یونسکو از مجسمه آزادی، میتوان گفت که این مجسمه شاهکار روح انسان و نمادی برای عمق بخشیدن به مؤلفه‌ هایی مانند آزادی، گسترش دموکراسی، صلح و حقوق بشر می‌ باشد. این مجسمه نماد آزادی ایالات متحده‌ آمریکا و نشانه دوستی او با دولت فرانسه است.

تاریخچه

از آن‌ جایی ‌که کشور آمریکا تا مدت‌ ها جزئی از فهرست مستعمرات بریتانیای کبیر بود، پس‌ از انجام منازعاتی میان دولت آمریکا و بریتانیا در قرن نوزدهم میلادی، این کشور توانست با کمک فرانسه استقلال خود را به دست آورد. پس‌ از آن کشور فرانسه به‌ منظور ماندگار ساختن پیوند دوستی خود با آمریکا، مجسمه آزادی را به این کشور اعطا نمود. بنابراین میتوان گفت مجسمه آزادی نه‌ تنها نماد استقلال کشور آمریکا، بلکه نماد دوستی میان این کشور با ملت فرانسه بشمار می‌ رود.
مجسمه آزادی در سمت جنوب شرقی نصب شده‌ است تا کشتی‌ ها و قایق‌ هایی که از اقیانوس اطلس عبور می‌ کنند، بتوانند آن را به زیبایی مشاهده کنند. این مجسمه به‌ عنوان یادبود ملی در سال ۱۹۲۴ میلادی نامگذاری شد و پس‌ از آن در ۱۵ اکتبر سال ۱۹۶۶ میلادی، در فهرست آثار ملی ایالات متحده قرار گرفت. پس‌ از آن در سال ۱۹۸۴ وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد.

سازنده مجسمه آزادی نیویورک کیست؟

سازنده مجسمه آزادی نیویورک، مهندس برج ایفل است؛ کسی که طراحی و ساخت برج ایفل را برعهده داشت. این مجسمه دارای ۳۵۰ قطعه مختلف است که با نام روشنگر جهان در سال ۱۸۸۶ میلادی ساخته شد و پس‌ از آن در ۲۸ اکتبر همان سال در محل کنونی خود نصب گردید تا به نوعی بتواند از تمامی مردم آمریکا خوش آمد گویی کند.

مطرح شدن ایده ساخت مجسمه آزادی

فردریک آگوست بارتولدی، فردی بود که در عصر مدرن از آزادی و مباحث روشنفکران حمایت می‌ کرد و در این عرصه توانست شهرت بسیار خوبی به دست آورد. او را میتوان یکی از طراحان اصلی مجسمه آزادی نیویورک دانست. او تحت تأثیر ادوارد رنه، نظریه‌ پرداز حقوق و فعال ضد برده‌ داری قرن نوزدهم بود که او را به ساخت چنین مجسمه‌ ای ترغیب نمود. با توجه به گفتگوهای او، هر بنای ساخته شده که مربوط به استقلال آمریکا باشد، به عنوان یک پروژه مشترک میان کشور فرانسه و کشور آمریکا بشمار خواهد رفت. چنین عقیده‌ ای یکی از دلایل اولیه ساخت مجسمه آزادی نیویورک بود.
بارتولدی در ماه ژوئن سال ۱۸۷۱ میلادی، با نامه‌ هایی که امضای لابوله بر روی آن بود، از اقیانوس اطلس عبور کرد و وارد کشور آمریکا شد و پس‌ از آن با مردان بانفوذ این کشور صحبت کرد تا بتواند مجسمه موردنظر خود را بسازد. پس‌ از این‌ که وارد شهر نیویورک شد، به جزیره ای که امروزه به‌ نام جزیره‌ لیبرتی شناخته می‌ شود سفر کرد تا بتواند درمورد مکان دقیق نصب مجسمه تحقیق کند. جزیره‌ لیبرتی جزیره‌ ای است که تمامی کشتی هایی که عازم بندر ایالت نیویورک هستند، می‌ توانند از زیبایی این مجسمه دیدن کنند. طراح این مجسمه، جزیره‌ لیبرتی را بهترین مکان برای ساخت این مجسمه می‌ دانست؛ چرا که با توجه به نظریه او، لیبرتی سرزمین مشترک برای تمامی ایالات آمریکا بشمار می‌ رود.
بارتولدی برای اولین‌ بار در سال ۱۸۷۰ میلادی، نخستین مدل از مجسمه خود را ارائه کرد و پس‌ از آنکه از کشور آمریکا به فرانسه برگشت، مشغول تکمیل کردن طرح خود شد تا این‌ که در سال ۱۸۷۵ میلادی، پیشنهاد ساخت مجسمه و تأمین هزینه‌ های آن توسط دولت فرانسه مطرح گردید و پروژه ساخت مجسمه آزادی آغاز شد. ابتدا سر و بازوی مشعل آن ساخته شد و سپس بخش‌ های دیگر ساخته شدند. در سال ۱۸۷۶ میلادی، این مجسمه در پارک مدیسون منهتن به نمایش درآمد. این نمایش ۶ سال ادامه پیدا کرد تا بتوانند از فروش برخی از قسمت‌ های مجسمه، پول ساخت آن را به دست آورند. در زمانی‌ که طراحان به‌ دنبال تأمین مالی ساخت این تندیس در نیمه قرن نوزدهم میلادی بودند، سلطنت‌ طلب‌ های فرانسوی مخالف ساخت آن بودند.
لابوله توانست با استفاده از یک قطعه به نام مجسمه آزادی با ورژن فرانسوی، نظر آنان را به خود جلب کند. به‌ گونه‌ ای که یک کارخانه ‌دار فرانسوی ده‌ ها تن مس را برای ساخت مجسمه فراهم کرد.

مراحل ساخت مجسمه آزادی نیویورک

بارتولدی در مسیر ساخت مجسمه آزادی نیویورک، از “اوژن ویوله لو دوک” دوست خود به‌ عنوان یک معمار ماهر استفاده کرد. او در ابتدا یک اسکله آجری را داخل مجسمه آزادی قرار داد تا بتواند پوشش مجسمه را بر روی آن بسازد. از ورق مس برای پوشش مجسمه استفاده شد که ضخامت آن ۲٫۴ میلی‌ متر بود. در نتیجه مجسمه بسیار سبک بود. سر و بازوی مجسمه آزادی با همکاری ویولت ساخته شد اما متأسفانه او در سال ۱۸۷۹ فوت کرد. در سال ،۱۸۸۰ بارتولدی از یک سازنده خلاق به‌ نام الکساندر گوستاو بهره برد تا بتواند ساخت مجسمه را کامل کند.
آنها در ابتدا تصمیم گرفتند که اسکلت آجری لودوک را کنار گذاشته و از یک اسکلت آهنی استفاده کنند تا ساختار سفت و محکمی داشته باشد. مهندس ایفل از یک چارچوب داخلی به‌ عنوان پشتیبان سازه استفاده کرد. برای دسترسی به تاج مجسمه‌ ی آزادی، از دو راه پله مارپیچ داخلی استفاده شد. یک راه پله نیز برای دسترسی به سکوی اطراف مشعل در نظر گرفته شد. پس‌ از اینکه ساخت مجسمه آزادی نیویورک تکمیل شد، در چهارم جولای ۱۸۸۴، مجسمه به سفیرهای ایالات‌ متحده در فرانسه واگذار گردید. پای مجسمه در شهر نیویورک ساخته شد تا آماده حمل و نصب شود. در نتیجه میتوان گفت مجسمه آزادی در حدود یک‌ سال در کشور پاریس باقی ماند.

فرآیند ساخت پای مجسمه نیز مانند مراحل ساخت مجسمه، داستان بسیار طولانی دارد. از یک منطقه متعلق به ارتش آمریکا برای ساخت پای مجسمه آزادی استفاده شد. قلعه ای که در سال ۱۸۱۱ ساخته شد و ۱۲ سال پس‌ از آن نیز استفاده زیادی از آن نمیشد. معمولاً از این قلعه در طول جنگ‌ های داخلی آمریکا استفاده میشد. مجلس نیویورک، به موریس هانت در سال ۱۸۸۱ میلادی دستور داد پایه‌ مجسمه را طراحی نماید که طراحی آن ۹ ماه زمان نیاز داشت. ارتفاع پایه مجسمه حدود ۳۵ متر بود که بعدها به ‌دلیل عدم تأمین هزینه‌ های مالی، به ۲۷ متر کاهش پیدا کرد.

نحوه انتقال مجسمه آزادی از پاریس به نیویورک

هزینه انتقال مجسمه آزادی از پاریس به شهر نیویورک، توسط دولت فرانسه تأمین گردید و در این‌ میان بوستون و فیلادلفیا نیز کمک کردند. تمامی قطعات مجسمه شامل جعبه‌ هایی با ۳۵۰ قطعه، از طریق آب وارد نیویورک شدند که هزاران نفر نیز در حمل آن شریک بودند. قطعات باید روی پایه‌ های ساخته‌ شده قرار می‌ گرفتند. معمولاً از آن ‌جایی ‌که کارگران نمی‌ توانستند از داربست استفاده کنند، مجبور بودند از طناب آویزان شوند. بارتولدی تمایل داشت چراغ‌ هایی را در بالکن مشعل این مجسمه قرار دهند اما مهندسان ارتش با آن مخالفت کردند.
بنابراین فضاهایی در مشعل ایجاد شد که با ورق طلا پوشانده شده بودند و سپس چراغ‌ ها را درون ورق‌ های طلا گذاشتند. به‌ منظور روشن کردن مشعل، یک نیروگاه نیز در جزیره احداث شد. گروور کلیولند رئیس ‌جمهور وقت آمریکا، فردی بود که مجسمه را در خاک آمریکا تحویل گرفت و به آن اهدا کرد. جالب است بدانید که در شب افتتاحیه مجسمه آزادی نیویورک، نورهای مجسمه بسیار کم بود؛ به‌ گونه‌ای که هیچ‌ چیز از آن مشخص نبود. به‌ همین دلیل بارتولدی ایده استفاده از طلا کاری را مطرح کرد اما این ایده نیز بسیار گران بود. تا این‌ که هیئت فانوس دریایی ایالات متحده‌ آمریکا در سال ۱۸۸۷ تصمیم گرفتند تمامی تجهیزات لازم برای نور مجسمه را تأمین کنند که این امر نیز عملی نشد. پس‌ از آن بارتولدی پیشنهاد کرد که یک لابی وسیع در مجسمه بسازد تا نور خورشید به آن تابیده و مجسمه روشن شود که این امر نیز بسیار محال بود.

تغییر رنگ مجسمه آزادی

مجسمه آزادی به‌ مرور زمان دچار تغییر رنگ شد. تا سال ۱۹۰۰ میلادی رنگ این مجسمه مسی بود اما پس‌ از آن به‌ علت اکسیداسیون به سبز تبدیل شد. بیش‌ از ۶۰ هزار دلار کنگره آمریکا برای مرمت مجسمه در نظر گرفت تا آن را رنگ کنند. پس‌ از آن مهندسین ارتش تصمیم گرفتند بخش‌ های داخلی آن را نیز رنگ کنند. در اواخر دهه ۹۰ میلادی، تمام میلگردها تعویض شده و به میله‌ های فولادی تبدیل شدند. در داخل مجسمه یک آسانسور قرار داشت تا گردشگران بتوانند به‌ راحتی به بخش بالای مجسمه بروند.
در سال ۱۹۰۱ میلادی، نگهداری و مدیریت مجسمه آزادی برعهده وزارت دفاع آمریکا گذاشته شد. پس‌ از آن روزولت رئیس‌ جمهور وقت آمریکا، مجسمه را به وزارت دفاع منتقل کرد. برخی از افراد مجسمه را به‌ عنوان نشانه استقبال از آنها به کشور نیویورک می‌ دانستند. از سال ۱۸۸۶ میلادی تا ۱۹۲۴ میلادی، میلیون‌ ها نفر وارد کشور آمریکا شدند و در این ‌میان با دیدن مجسمه نیویورک اضطراب آنها کاهش پیدا می‌ کرد. این مجسمه در طول جنگ جهانی دچار آسیب‌ های بسیاری شد تا این‌ که ویلسون رئیس‌ جمهور وقت آمریکا، تمامی آسیب‌ های به ‌وجود آمده را مرمت کرده و از طریق یک کابل برق زیر آب، انرژی آن را تأمین می‌ کرد تا روشن شود.
پس‌ از آن کالوین کولیج در سال ۱۹۲۴ میلادی، مجسمه آزادی را به‌ عنوان یک اثر ملی شناخت. پس‌ از آن در سال ۱۹۳۳ میلادی تندیس آزادی بر عهده سازمان پارک‌ های ملی این کشور قرار گرفت. در سال ۱۹۷۲ موزه ای با عنوان موزه مهاجرت در کنار مجسمه آزادی نیویورک توسط ریچارد نیکسون افتتاح شد که در سال ۱۹۹۱ به‌ دلیل شباهت آن به جزیره‌ آلیس تعطیل گردید. در قرن ۲۱ مجسمه آزادی نیویورک بارها باز و بسته گردید که یکی از دلایل بسته شدن آن به‌ خاطر حملات ۱۱ سپتامبر بود و دیگر مورد نیز مربوط به نصب آسانسور و راه پله جدید میشد.
همچنین یک سرویس بهداشتی نیز به مجسمه‌ آزادی اضافه گردید و مردم توانستند در اکتبر ۲۰۱۲ نسخه جدیدتری از این مجسمه را مشاهده کنند. این مجسمه در دوران کرونا نیز بسته شد اما هنوز هم ابهت خود را حفظ کرده‌ است.

نحوه بازدید از مجسمه آزادی

جالب است بدانید که بازدید از تاج مجسمه آزادی در تمامی ساعات روز قابل‌ دسترس نیست. تا ساعت ۱۶:۳۰ می‌ توانید از پای بنای یادبود دیدن کنید. برای بازدید از این مجسمه باید بلیت آن را خریداری کنید. همچنین تورهایی نیز برای بازدید از این مجسمه وجود دارند که تورهای چهار ساعته بوده و بلیت کشتی برگشت، موزه بنای یادبود، جزیره‌ آلیس و ساختمان پایه را شامل می شوند. بازدیدکنندگان می‌ توانند بجز چهارشنبه و پنجشنبه در ماه نوامبر و ۲۵ دسامبر، در تمام طول روز از جزیره‌ لیبرتی دیدن کنند.

دانستنی‌ های جالب درباره مجسمه آزادی

• بازدید از بخش‌ های داخلی مجسمه آزادی نیویورک به دلایل مسائل امنیتی از سال ۱۹۱۶ ممنوع است.
• ساخت مجسمه به‌ دلیل کمبود وجه بیش‌ از ۱۰ سال طول کشید.
• برای ساخت این نوع مجسمه کشورهای فرانسه و آمریکا از کمک‌ های مردمی نیز استفاده کردند.
• زنجیر شکسته در زیر پای چپ مجسمه آزادی نیویورک به‌ معنای پایان دوره برده‌ داری در کشور آمریکا است.
• این مجسمه توسط هیئت فانوس دریایی ایالات متحده آمریکا، تا سال ۱۹۰۱ اداره میشد.
• از سال ۱۹۱۳ مدیریت این مجسمه به پارک ملی آمریکا منتقل گردید.
• بر روی لوح گلی که در دست چپ بانوی مجسمه‌ آزادی قرار دارد، تاریخ اعلامیه استقلال آمریکا نوشته‌ شده است.
• طراح این مجسمه، از صورت مادر خود برای ساخت این مجسمه الهام گرفته است.
• سر مجسمه آزادی نیویورک در سال ۱۸۸۶ در نمایشگاه جهانی پاریس به نمایش عموم گذاشته شد.
• اندازه کفش مجسمه‌ آزادی ۸۷۹ هست.
• در تاج مجسمه ۲۵ پنجره وجود دارد.
• بازدیدکنندگان برای رسیدن به تاج مجسمه آزادی نیویورک باید ۳۵۴ پله را طی کنند.
• ادوارد رنه ایده مجسمه را ارائه نمود و فردریک آگوست آن را طراحی نمود.
• برای ساخت این مجسمه از ۳۰۰ نوع چکش استفاده‌ شده است.
• نام کامل مجسمه آزادی نیویورک، آزادی روشنگر جهان است.
• شاخه‌ های روی تاج مجسمه به‌ معنای آزادی و نشان از ۷ اقیانوس و ۷ قاره جهان هستند.
• این مجسمه از طرف فرانسه، به افتخار یکصدمین سالگرد استقلال آمریکا اهدا گردید.

اخذ ویزای توریستی آمریکا با هلدینگ هلی ویزا

بی شک مجسمه آزادی نیویورک، یکی از بهترین جاذبه های دیدنی این شهر است که هرساله بسیاری از گردشگران را، برای تماشا به سمت خود می کشاند. اگر علاقه زیادی به بازدید از مجسمه آزادی دارید، به وبسایت هلدینگ هلی ویزا مراجعه کنید تا بتوانید در بهترین شرایط، ویزای توریستی آمریکا را فراهم کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اخذ ویزای توریستی امریکا و مدارک لازم، با شماره های درج شده در سایت هلدینگ هلی ویزا تماس بگیرید.

سوالات متداول

مجسمه آزادی نیویورک به چه معناست؟

این مجسمه به عنوان نماد روشنگر جهان شناخته می شود و نماد استقلال آمریکا است.

مجسمه آزادی نیویورک توسط کدام کشور ساخته شد؟

این مجسمه توسط فرانسوی ها برای استقلال آمریکا ساخته شد.

زنجیر شکسته در زیر پای چپ مجسمه به چه معناست؟

به معنای اتمام دوران برده داری کشور آمریکا است.