استان فلوریدا در کشور آمریکا، یکی از زیباترین ایالت هایی است که بالاترین تعداد مراکز گردشگری را به خود اختصاص داده است. فلوریدا را میتوان جنوبی ترین منطقه در کشور آمریکا دانست. فلوریدا را به نام دولت آفتاب می شناسند که آب و هوای بسیار مناسبی دارد. در هنگام بازدید از فلوریدا، میتوان از جاذبه های گردشگری آن مانند والت دیزنی، باغ های بوش، استودیوهای جهانی، پارک والت دیزنی و پارک های آبی دیدن کرد. در ادامه با هلدینگ هلی ویزا همراه ما باشید تا شما را با مهمترین جاذبه های گردشگری فلوریدا آشنا سازیم.

شهربازی والت دیزنی

یکی از شهربازی های مشهور والت دیزنی در کشور آمریکا، شهربازی معروفی است که در منطقه اورلاندوی ایالت فلوریدا قرار گرفته است. در این پارک میتوان از مدرن ترین و بروزترین ابزارالات تفریحی در جهان لذت برد. سالانه حدود 52 میلیون و 500 هزار نفر، از این پارک زیبا و پرهیجان دیدن می کنند. با ورود به این شهربازی، می توانید از حال و هوای زیبا و کلاسیک محیط این پارک احساس شادی داشته باشید. پارک والت دیزنی توسط خود طراحان والت دیزنی طراحی شده است و از بینظیرترین انواع جاذبه های گردشگری فلوریدا بشمار می رود.

استودیو جهانی فلوریدا

یکی از جاذبه های گردشگری فلوریدا، استودیو جهانی آن است که در منطقه اورلاندو قرار گرفته است. این مکان را میتوان یکی از پارک های تفریحی فلوریدا دانست که در 7 ماه ژوئن 1990 میلادی افتتاح شده است. استودیو جهانی فلوریدا را میتوان صنعت سرگرمی به ویژه فیلم سینمایی و تلویزیون دانست. علاوه بر این، از بزرگترین مراکز و مقر جهانی است که میتوان در آن به تماشای انواع فیلم ها و نمایش های مشهور پرداخت. استودیو جهانی فلوریدا، ششمین پارک برجسته در ایالات متحده و نهمین پارک شگفت انگیز در جهان شناخته می شود.

پارک موضوعی یونیورسال اورلاندو

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری فلوریدا، پارک موضوعی یونیورسال اورلاندو است که یک مجتمع تفریحی بشمار می رود. این پارک را میتوان دومین استراحتگاه بزرگ فلوریدا دانست که دارای یک پارک تم، پارک آبی، مجتمع سرگرمی شبانه و شش هتل و ساحل دانست. پارک موضوعی یونیورسال اورلاندو در سال 1990 افتتاح گردید.

مجیک کینگ دنیای والت دیزنی

مجیک کینگ دنیای والت دیزنی، یک پارک تفریحی بینظیر است که در ورلد بی لیک فلوریدا قرار دارد. این پارک در اول اکتبر سال 1971 افتتاح شده است. جالب است بدانید که پارک مجیک کینگ، بطور دوازده سال متوالی به عنوان پارک پرطرفدار معرفی شد.

پارک آبی یونیورسال ولکانو بی

پارک آبی یونیورسال ولکانو بی، از معروف ترین پارک های آبی اورلندو در ایالت فلوریدای آمریکا است که در منطقه پارک های یونیورسال و ریزورت قرار گرفته است. در این پارک یک آتشفشان مصنوعی به نام کراکاتوآ احداث گردید که دارای 61 متر ارتفاع است و سه سرسره کپسولی دارد. علاوه بر این، روستای رودخانه، روستای موج و روستای جنگل بارانی، از دیگر بخش های این پارک بشمار می روند.

آکواریوم فلوریدا

آکواریوم فلوریدا دارای مساحت 23 هزار متر مربع است که میتوان در آن بیش از هفت هزار گیاه و جانور دریایی در سراسر جهان را تماشا کرد. باتلاق های بازسازی شده، صخره های مرجانی و ساحل بازسازی شده، از مهمترین بخش های آکواریوم فلوریدا هستند که در آن برنامه هایی مانند کمپ های تابستانی، اقامت شبانه و برنامه های آموزشی برگزار می شوند.

پارک موضوعی اپکوت

پارک موضوعی اپکوت، دارای مساحتی برابر 123 هکتار است که در سال 1982 در شهر اورلندو آمریکا افتتاح شد. این پارک به مناسبت بزرگداشت موفقیت های بشر در زمینه تکنولوژی و فرهنگ بین الملل ایجاد شد که معمولا با نام نمایشگاه جهانی دائمی شناخته می شود. پارک اپکوت در سال 2017، حدود 12.2 میلیون بازدید کننده داشته و چهارمین پارک موضوعی پربازدید شناخته می شود. این پارک دارای دو بخش آینده جهان و ویترین جهان به خیال پردازی و اتحاد بشر است. بخش آینده جهان این پارک دارای کاربردهای نوآوری در تکنولوژی و بخش ویترین نیز دارای 11 بخش موضوعی هستند که به کشورهای مختلف اختصاص دارند.

خانه موزه ارنست همینگوی

خانه موزه ارنست همینگوی، در سال 1851 ساخته شده است و به نویسنده برجسته آمریکایی تعلق دارد که سبک معماری اسپانیا را به زیبایی نشان می دهد. بخش بینظیر محوطه بیرونی خانه به استخر اختصاص داده شده است که در سال های 1937 الی 1938 ایجاد شد. زمانی که ارنست همینگوی اخرین پنی از دارایی خود را درون یک سیمان خیس قرار داد، پس از آن به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی موزه تبدیل شد. در این موزه میتوان از پوست ها و سرهای حیوانات و استودیو شخصی آن دیدن کرد. یکی از باارزش ترین جاذبه های گردشگری فلوریدا، ماشین تحریر آن است. جالب است بدانید که در این موزه میتوان شاهد بیش از 50 گربه به نام های آدری هیپورن و پابلوپیکاسو بود. گربه هایی که دارای نژاد عجیب بوده و 6 یا 7 انگشت دارند.

سی ورلند اورلندو

سی ورلند اورلندو، از دیگر جاذبه های گردشگری فلوریدا است که در کشور آمریکا قرار داشته و دارای چند بخش مختلف با تم های متنوع است که هرکدام به نام دریا معروف هستند. دریای شادی، دریای اسطوره ها، دریای قدرت و دریای اسرار، از جمله بخش های مختلف این پارک هستند. در هنگام بازدید از سی ورلند اورلندو، میتوان از تماشای حیواناتی مانند دلفین ها، پلیکان ها و نمایش های زنده جانورانی مانند شیردریایی لذت برد.

فانوس دریایی سنت آگوستین و موزه دریانوردی

فانوس دریایی سنت آگوستین و موزه دریانوردی، بین سال های 1871 الی 1874 در ایالت فلوریدا آمریکا ساخته شد. از این فانوس به عنوان هدایت کننده کشتی ها استفاده می شود. در هنگام بالارفتن از 219 پله فانوس دریایی، می توانید از نمای فوق العاده سنت آگوستین و سواحل پیرامون آن لذت برد. همچنین در بخش پایین فانوس دریایی، می توانید شاهد بقایای کشتی شکسته ای باشید که متعلق به سال 1872 است. مرگ نگهبان فانوس دریایی و مرگ سه دختر بچه حین بازی در فانوس و سقوط به داخل اقیانوس، از جمله اتفاق های تلخی هستند که در این مکان رخ داده اند.

پارک موضوعی قلمروی حیوانات دیزنی

پارک موضوعی قلمروی حیوانات دیزنی، چهارمین پارک ریزورت والت دیزنی می باشد که شامل انواع جاذبه های مختلف، سرگرمی های دنیای دیزنی و ماجراجویی ها می باشد. هدف از بازدید پارک موضوعی قلمروی حیوانات دیزنی، لذت از تفریحات خانوادگی و آموزشی است که میتوان در آن با نحوه محافظت از حیوانات ومطالعه روی حیات وحش آشنا شد. این پارک دارای 1700 حیوان از 250 گونه های مختلف حیوانی است.

پارک آبی اورگلیدز

پارک آبی اورگلیدز، یک تالاب بسیار وسیع است که بخش بزرگی از آن در جنوب فلوریدا قرار دارد. این پارک را میتوان از بزرگترین پناهگاه های حیات وحش قاره آمریکا دانست که حیواناتی مانند تمساح، پرندگان مهاجر و گوزن ها در آن زندگی می کنند. از جمله فعالیت های این پارک میتوان به پیاده روی، قایقرانی، دوچرخه سواری و ماهیگیری اشاره کرد.

پارک تجربه سرزمین مقدس

پارک تجربه سرزمین مقدس، با توجه به موضوع مسیحیت ساخته شده است که در آن به صورت هفتگی به بررسی انجیل و خدمات کلیسا برای عموم می پردازد. تم پارک سرزمین مقدس بسیار شبیه به فضای قدیمی اورشلیم است که دارای 43 نمایشگاه در محوطه پارک بوده و از امکانات مختلف آن میتوان به رستوران و فروشگاه اشاره کرد.

پارک آبی دیزنی بلیزارد بیچ

پارک آبی دیزنی بلیزارد بیچ، از جاذبه های گردشگری فلوریدا است که در ریزورت والت دیزنی قرار گرفته و در سال 1995 افتتاح شده است. این پارک را میتوان به عنوان سومین پارک آبی جهان دانست که سالانه بیش از دو میلیون بازدیدکننده از آن دیدن می کنند. این پارک از بخش هایی مانند سرسره سبز، سرسره قرمز، سرسره بنفش، بازی های زمینی، فروشگاه و چندین غذاخوری تشکیل شده است.

ساحل سیستا

ساحل سیستا، از معروفترین جاذبه های گردشگری فلوریدا است که دارای شن هایی با 99 درصد از جنس کوارتز می باشد. شن های ساحل سیستا به هیچ عنوان گرما جذب نمی کنند. از این رو پیاده روی بر روی شن های ساحل سیستا، حس بینظیری دارند. ساحل آن در سال 2011 به عنوان نرم ترین و بهترین ساحل آمریکا شناخته شد.

منطقه ساوت بیچ

منطقه ساوت بیچ، در شهر میامی و میان خلیج بیسکاین و اقیانوس اطلس قرار دارد. این منطقه دارای بالاترین میزان گردشگر از کشورهای اروپایی و کانادا است که از زیبایی های آن میتوان به سکوهای رنگارنگ نجات غریق ها اشاره کرد. این ساحل به دلیل داشتن مکان های ایده ال و شن های سفید، بهترین منطقه برای عکاسی است.

جزایر ماجراجویی یونیورسال

جزایر ماجراجویی یونیورسال، یکی از پارک های موضوعی اورلندو است که شامل هشت جزیره موضوعی می شود. از جمله جزایر آن میتوان به جزیره جمجمه، دنیای جادوگری هری پاتر و پارک ژوراسیک اشاره کرد.

مرکز خرید دیزنی اسپرینگز

مرکز خرید دیزنی اسپرینگز، یک مرکز خرید بزرگ روباز در اورلندو آمریکا است که شامل فروشگاه ها، غذاخوری های متعدد و مراکز تفرحی می باشد. از مهمترین بخش های این مجموعه میتوان به بازار، جزیره خوشی، کناره غربی و مرکز شهر اشاره کرد.

جزیره آملیا

جزیره آملیا، یکی از زیباترین جزایر جنوبی دریایی است که از جزایر Carolina جنوبی آغاز شده و تا فلوریدا ادامه می یابد. ساحل فرناندینا از سواحل معروف جزیره آملیا است که میتوان آن را یک روستای جذاب با 50 بلوک از ساختمان های تاریخی، ویوهای بسیار زیبا، غذاهای لذیذ و شش زمین گلف بزرگ و وسیع اشاره کرد.

بنای کاستیلو د سان مارکوس

این بنا در شهر آگوستین قرار گرفته است و یکی از قدیمی ترین قلعه های سنگی ایالات متحده آمریکا شناخته می شود. از آنجایی که ظاهر این بنا در طی چندین سال بسیار خوب مانده است، برخی بر این باور هستند که این ساختمان در اواخر دهه 1600 ایجاد شده است. طراحی این بنا در افزایش طول عمر آن بسیار مفید بوده است. وجود یک شیب الماسی در این ساختمان، حداکثر قدرت آن را نشان می دهد. از آنجایی که ساختمان مورد نظر دارای دیوارهای ضخیم است، خطر حمله به آن کاهش می یابد. سنت آگوستین را میتوان یک جواهر کوچک از یک شهر دانست که از قدیمی ترین محله های سکونت اروپایی ها شناخته می شود و سرشار از محیط های عاشقانه است.

ساحل فورت لادردیل

ساحل فورت لادردیل، در ساحل اقیانوس اطلس قرار گرفته است و دارای یک سیستم گسترده و پیچیده است. این ساحل به عنوان ونیز آمریکا شناخته شده و دارای بهترین مسیرهای قایقرانی می باشد. این ساحل دارای واحدهای تجاری جدید و وسیع است که امکان پیاده روی در آن بسیار لذتبخش است. ساحل فورت لادردیل سرشار از رستوران ها و انواع مغازه های ساحلی است.

مرکز فضایی کندی

مرکز فضایی کندی، در سال 1968 با هدف پروازهای فضایی آمریکایی ایجاد شد که امروزه از آن به عنوان مکانی برای راه اندازی راکت های بدون سرنشین استفاده می شود. مرکز فضایی کندی، یکی از جاذبه های گردشگری فلوریدا است که شامل موزه ها، باغ موشک، سینما و تورهای اتوبوسی می باشد. توجه داشته باشید که با توجه به دلایل امنیتی، نزدیک ترین محل برای بازدید، حدود چند مایل از مکان پرتاب فاصله دارد.

کلید غرب

کلید غرب، از شهرهای جنوبی شهر ایالات متحده شناخته می شود و به شهر هاوانا نزدیک تر است. تا مدت ها در این شهر رفت و آمد کشتی های بزرگ رواج داشت اما به مرور، ناوبری منجر به کاهش کشتی ها گردیدند. امروزه این منطقه احیا شده و به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری فلوریدا تبدیل شده است. از جاذبه های این منطقه میتوان به خانه سابق ارنست همینگوی، فانوس دریایی و نقطه جنوبی اشاره کرد.

سواحل میامی

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری فلوریدا، سواحل میامی است که سالانه مسافران بسیاری به دنبال لذت از تفریحات آن هستند. در این سواحل، استراحتگاه های بسیاری وجود دارند که می توانید با خیال آسوده در آن به استراحت بپردازید. علاوه بر این، با استفاده از فرودگاه بین المللی میامی می توانید به اماکن مختلف آن دسترسی داشته باشید، از طعم غذاهای رستوران های آن لذت ببرید و شاهد معماری جالب و زیبای ساختمان های آن باشید.

سواحل و خیابان زندگی پنجم

شهر ساحلی ناپل، یکی از بهترین استراحتگاه های عالی و جاذبه های گردشگری فلوریدا در آخر هفته است. سواحل و خیابان زندگی پنجم، سرشار از فروشگاه و بوتیک های لوکس و گالری های هنری می باشد. علاوه بر این، می توانید از طعم غذاهای بینظیر آن مانند غذاهای دریایی لذت ببرید. در طول روز می توانید در این ساحل زیبا استراحت نموده و از تماشای دلفین ها لذت ببرید. هنگام غروب از اسکله بیرون آمده و منظره های زیبای آن را تماشا کنید.

خیابان عاشقانه آگوستین

اگر به دنبال یک تفریح به یادماندنی و عاشقانه هستید، بهترین محل برای گردش، خیابان عاشقان آگوستین است که میتوان آن را از شهرهای شمالی ساحل شرقی ایالت سان شاین دانست. این شهر از قدیمی ترین شهرهای فلوریدا است که در اواسط قرن شانزدهم تاسیس گردید. اگر به دنبال زیبایی های آگوستین هستید، ماشین خود را پارک نموده و پیاده روی نمایید. با گردش در این منطقه می توانید زندگی قرون 17 و 18 را تجربه کنید و از تماشای نمایشگاه های تجاری آن همراه با مسافرخانه و مهمانخانه ها لذت ببرید.

ساحل دیتونا

ساحل دیتونا، یکی از جاذبه های گردشگری فلوریدا است که بسیاری از افراد تمایل به بازدید از آن دارند. در هنگام سفر به این منطقه، از اتوبان بین المللی دیتونا استفاده کنید. ساحل دیتونا بهترین جاذبه گردشگری برای افرادی است که دارای فرزند نوجوان می باشند؛ چرا که می توانند در آن به انواع تفریحات و سرگرمی های آبی بپردازند.

نی زار

نی زار، یکی از مناطق طبیعی و جاذبه های گردشگری فلوریدا است که حدود 1.5 میلیون هکتار وسعت دارد و امکان زندگی برای تمامی موجودات را فراهم می سازد. در این منطقه می توانید میمون ها و تمساح ها را مشاهده کنید. برخی از مسافرین بر این ادعا هستند که در این منطقه پلنگ نیز دیده می شود. با استفاده از تورهای قایقرانی، می توانید بهترین سفر خود را تجربه کنید.

ساحل شهر پاناما

پاناما سیتی، یکی از جاذبه های گردشگری فلوریدا است که تفریحات و سرگرمی های بسیاری دارد. ساحل پاناما سیتی دارای سواحل ماسه ای، ذخایر طبیعی، پارک ها و ماجراجویی های بسیار هستند. این منطقه دارای یک ساحل شنی به وسعت 27 مایل است که انواع تفریحات آبی مانند ماهیگیری و غواصی را در خود جای داده است.

ساراسوتا

ساراسوتا، از بهترین جاذبه های گردشگری فلوریدا است که چشم اندازهای زیبایی دارد. از هنرهای نمایشی مشهور ساراسوتا، میتوان به رقص باله، نمایش های سیرک و اپرا اشاره کرد. از دیگر جاذبه های شهر فلوریدا، خانه سابق جان رینگلینگ می باشد که بازدیدکنندگان بسیاری دارد. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، از ماه مارس تا ماه می و بین سپتامبر تا نوامبر می باشد. قیمت های این منطقه در بالاترین حد خود قرار دارند.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ را میتوان شهر آفتاب دانست که ترکیبی از تفریح در ساحل و گردشگری های بسیار زیبا و خارق العاده است. سن پترزبورگ دارای سواحل سفید و ماسه ای است که میتوان در آن به فعالیت هایی مانند پیاده روی، کایاک و کمپینگ اشاره کرد. از جمله نمایشگاه های سن پترزبورگ میتوان به موزه هنرهای زیبا، جشن دنده های کبابی و مسابقات سه گانه سنت آنتونی اشاره کرد.

فورت مایرز

منطقه فورت مایرز، بهترین مقصد برای تعطیلات در غرب فلوریدا شناخته می شود. این منطقه دارای خانه های تاریخی بسیار زیبا است که بازدیدکنندگان بسیاری به دنبال تماشای آن هستند. در فورت مایرز، میتوان به انواع گونه های حفاظت شده حیات وحش در طبیعت رسید که در طول منطقه پراکنده هستند. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، بین ماه های مارس و می است.

ساحل کاکائو

ساحل کاکائو، بهترین مکان برای افرادی است که به خورشید و فضا علاقه زیادی دارند. مرکز فضای کندی، از جاذبه های دیدنی ساحل کاکائو است که میتوان در آن شاهد سکوهای پرتاب ناسا و شاتل ها بود. در هنگام بازدید از قسمت شمالی ساحل کاکائو، می توانید در یکی از بزرگترین فروشگاه های وسایل موج سواری در جهان به نام فروشگاه رون سرف دیدن کنید. بازدیدکنندگان می توانند از تورهای قایقرانی بیولومینسانت دیدن کرده و در کنار اسکله ساحلی زیبای آن به بازی والیبال ساحلی بپردازند.

بوکا راتون

بوکا راتون، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری فلوریدا است که در نزدیکی 50 مایلی شمال میامی قرار گرفته است. بخشی از این منطقه به نام ساحل نخل شناخته می شود که از شهرهای برتر تفریحی فلوریدا است. از دیگر جاذبه های بوکا راتون میتوان به قلعه صورتی به سبک مدیترانه ای و پارک گرمسیری میزنر اشاره کرد که هر کدام نماد زیبایی از این شهر هستند. این شهر سرشار از موزه ها، تئاترهای هنری، بوتیک های لوکس و فروشگاه های بزرگ و معتبر است.

ساحل Vero Beach

اگر علاقه زیادی به طبیعت، فرهنگ و تاریخ دارید، بهترین جاذبه گردشگری فلوریدا برای شما ساحل ورو رفت است. این ساحل را میتوان منبعی از آرامش ذهنی، روحی و جسمی دانست. اگر علاقه زیادی به افسانه های قدیمی دارید، بازدید از موزه گنج مک لارتی را فراموش نکنید. این موزه در مورد ارتباط ورو رفت با کشتی افسانه ای جهان، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد. پارک های ایالتی و پناهگاه ملی، حیات وحش، موزه هنر ورو بیچ، جاذبه های فرهنگی ورو، از جمله دیدنی های این منطقه بشمار می روند.

جزیره مارکو

جزیره مارکو، از بزرگترین جزایر جنوب غربی است که میتوان آن را مقصد ورزش های آبی مانند ماهیگیری، قایقرانی و کایاک دانست. از دیدنی های جزیره مارکو، آسمان آفتابی، شنا و صدف های دریایی هستند که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کنند. در هنگام بازدید از موزه تاریخی جزیره مارکو، می توانید اطلاعات لازم در مورد بومیان آمریکای باستان کالوسا را به دست آورید.

باغ گیاه شناسی استوایی فیرچایلد

باغ گیاه شناسی استوایی فیرچایلد، در منطقه کورال گیبلر قرار داشته و مکانی عالی برای گشت و گذار در یک روز آفتابی بشمار می رود. در این باغ میتوان هزاران گونه پروانه نادر و گیاهان غیرمعمول همراه با ماهی استوایی مشاهده کنید که می تواند یک روز آرام برای شما رقم بزند.

پارک بیفرانت

پارک بیفرانت، یک شهر سرسبز در مرکز شهر میامی می باشد که با آب های خلیج بیسکین هم مرز بوده و زیباترین مسیر برای پیاده روی در لب آب های فیروزه ای بشمار می رود. در این پارک انواع نمایش های مختلف، کنسرت های عصرهنگام و کلاس های یوگا برگزار می شوند.

پارک کراندون

پارک کراندون، در شمال کی بسیکین قرار گرفته و یک پارک ساحلی بسیار زیبا است. این پارک را میتوان یکی از بهترین سواحل زیبای فلوریدا دانست که انواع اکوسیستم های مختلف در آن حضور دارند. کپه های ماسه ای، گلف، زمین تنیس و یک تفرجگاه ساحلی از دیدنی های این پارک هستند.

بازدید از جاذبه های گردشگری فلوریدا در هلدینگ هلی ویزا

شهر فلوریدا، یکی از ایالت های مشهور و محبوب کشور آمریکا است که جاذبه های بسیاری برای تماشا دارد. جاذبه هایی که دیدنی بوده و هر یک از آنها نشان از طبیعت زیبای فلوریدا دارند. اگر به دنبال بازدید از جاذبه های گردشگری فلوریدا هستید، وارد وبسایت هلدینگ هلی ویزا شده و نسبت به اخذ ویزای توریستی خود اقدام کنید. اخذ ویزای توریستی آمریکا، یکی از نیازهای ضروری برای ورود به این کشور و بازدید از جاذبه های گردشگری آن است که هلدینگ هلی ویزا در کمترین زمان ممکن آن را عملی می سازد. برای کسب اطلاعات لازم در مورد نحوه اخذ ویزای توریستی فلوریدا و مدارک آن، با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

بزرگترین شهربازی فلوریدا چه نام دارد؟

بزرگترین شهربازی فلوریدا، شهربازی والت دیزنی است که در اورلاندو قرار دارد.

معروفترین ساحل فلوریدا کدام است؟

ساحل سیستا، معروفترین ساحل فلوریدا است که جنس ۹۹ درصد شن های آن از کوارتز است که گرما را به خود جذب نمی کنند.

از تفریحات پارک کراندون کدامند؟

کپه های ماسه ای، گلف، زمین تنیس و یک تفرجگاه ساحلی، از تفریحات پارک کراندون هستند.